Cekol - Zniszczone ściany wokół okien

Pytanie: W wakacje wymieniałem okna. Zwlekałem trochę z odmalowaniem ścian, ale przed zimą będę musiał to zrobić. Po pierwszej przymiarce okazało się, że wokół okien ściana jest niechlujnie uzupełniona. Poza tym zostały dziury po zdjętym karniszu i starych gwoździach. Jak mam odnowić ściany?

Podczas wymiany okien ściany zazwyczaj nieco się niszczą. Wyjęcie starych futryn wiąże się z pękaniem, a często odpadaniem tynku. Ponadto zdarza się, że ściany w najbliższym sąsiedztwie okien po prostu brudzą się. To wszystko powoduje, że przed malowaniem musimy je odpowiednio przygotować: oczyścić, wyrównać i wygładzić. Dopiero wówczas będziemy mieli pewność, że farba będzie się długo i dobrze trzymać. Przestrzegam przed lekceważeniem etapu czyszczenia ścian. To pierwszy bardzo ważny etap. Chodzi o to, by usunąć wszelkie luźne kawałki tynku, okruchy czy kurz ze ściany, a także z sufitu, jeśli będziemy usuwać dziury po karniszu. Ponadto usuwamy tłuste plamy i ewentualne pozostałości farb. Podłoże warto zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Zabieg ten ograniczy i wyrówna chłonnośc podłoża, co poprawi parametry mechaniczne nakładanej zaprawy po związaniu. Po takim przygotowaniu możemy przystąpić do wypełnienia ubytków w ścianie czy w suficie. Polecam do tego gips szpachlowy

CEKOL GS-100. Jest to nietoksyczny, ekologiczny produkt specjalnie przygotowany do wyrównywania ścian czy sufitów.

Po związaniu zaprawa ta jest bardziej twarda od szpachlówek gipsowych, dzięki czemu doskonale nadaje się do uzupełniania większych pęknięć i dziur. Gips szpachlowy CEKOL GS-100 ma także większą wytrzymałość, a to oznacza, że w ścianę odnowioną tą zaprawą bez obaw możemy ponownie wbić gwóźdź. Przystąpmy zatem do przygotowania zaprawy. Zawartość opakowania wsypujemy do wody w proporcjach od 0,4 do 0, 45 litra wody na 1 kg suchego proszku. Czekamy 2 minuty, po czym mieszamy zaprawę do uzyskania jednolitej gęstej masy. Zaprawa jest gotowa do użycia i możemy już rozpocząć likwidację dziur i pęknięć. CEKOL GS-100 zachowuje swoje właściwości przez około godzinę od przygotowania; warto o tym pamiętać i rozrobić odpowiednią ilość zaprawy. Gips szpachlowy najwygodniej nanosić za pomocą narzędzi ze stali nierdzewnych lub plastikowych. Po wstępnym stwardnieniu masy możemy przystąpić do szlifowania ścian. Po wyrównaniu ścian przychodzi czas na wygładzenie. Kolejnym krokiem na drodze do efektu idealnie gładkich ścian jest zatem wykonanie gładzi szpachlowej. Mamy tu do wyboru dwa produkty o podobnym działaniu: białą masę szpachlową CEKOLC-45 i gipsową masę szpachlową CEKOL GS-200. CEKOL C-45 wykonany jest w całości z naturalnych komponentów. To doskonały podkład pod farby emulsyjne i akrylowe. Biała barwa tego produktu pozwala na ograniczenie warstw nakładanej farby, czyli krótko mówiąc wcześniej uzyskamy oczekiwany efekt kolorystyczny. CEKOL C-45 nie żółknie pod wpływem światła. Nietoksyczny i ekologiczny CEKOL GS-200 jest z kolei mieszkanką gipsu syntetycznego, wypełniaczy mineralnych i szerokiej gamy dodatków uszlachetniających. Zaprawa ta jest wyjątkowo łatwa w obróbce.

Przygotowanie zapraw CEKOL C-45 i GS-200 wymaga identycznych działań. Zawartość opakowania danego produktu wsypujemy do odmierzonej ilości wody w proporcjach ok. 0, 40 litra wody na 1 kg suchego proszku. Dobrze jest chwilę odczekać, aż zaprawa nasiąknie, a następnie wymieszać ją do uzyskania jednolitej gęstej masy. Bezpośrednio po wymieszaniu możemy nanosić masę szpachlowa na wyrównaną ścianę. Warto pamiętać, że gładki tynk gipsowy CEKOL C-45 utrzymuje swoje właściwości przez około 45 minut; natomiast masa szpachlowa CEKOL GS-200 przez około godzinę. Gładź szpachlową nanosimy na ściany równą warstwą o grubości od 1 do 5 mm aż do uzyskania pożądanego efektu. Nierówności wyrównujemy stalową nierdzewną, ewentualnie plastikowa, kielnią lub szpachlą. Po wstępnym stwardnieniu możemy jeszcze ostatecznie przeszlifować ścianę czy sufit specjalną siatką lub papierem ściernym. Gdy gładź szpachlowa całkowicie stwardnieje możemy przystąpić do ostatniego etapu, czyli do malowania ścian i sufitów.

źródło: www.cekol.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty