Cekol - Pęknięcia łączeń płyt k-g na sufitach

Pytanie: Jest jakaś rada na pęknięcia łączeń płyt K-G? Jakimi materiałami trzeba je szpachlować żeby nie popękał sufit?

Płyty kartonowo-gipsowe mocowane są do podłoży mineralnych za pomocą specjalnego kleju gipsowego, który nadaje się do takich zastosowań (np. CEKOL GS-20) lub mocuje się je na stelażach zamocowanych wcześniej na ścianie. Po prawidłowym zamontowaniu płyt kartonowo-gipsowych można przystąpić do ich spoinowania. Szczeliny spoinuje się za pomocą specjalnych mas do spoinowania płyt kartonowo-gipsowych, a następnie szpachluje za pomocą gładzi gipsowych lub bezpośrednio na płytach przykleja się okładziny ceramiczne, wszystko uzależnione jest od tego w jaki sposób chcemy ostatecznie wykończyć ścianę. Jeżeli płyty mają oryginalne krawędzie to można od razu przystąpić do spoinowania. Często jednak podczas montażu zdarza się, że płyty są docinane na wymagany wymiar. Docinane płyty przed spoinowaniem wymagają odpowiedniego przygotowania krawędzi. Brzegi spoiny należy w odpowiedni sposób zfrezować pod kątem około 45 stopni. Docinana płyta jest podłożem chłonnym a więc frezowane elementy płyty należy zagruntować emulsją gruntującą. Należy zwrócić uwagę aby stosować wyroby z jednej gamy i jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że poszczególne elementy będą ze sobą współgrały. Zastosowanie emulsji gruntującej ma na celu zmniejszenie i wyrównanie chłonności podłoża (w tym przypadku docinanych fragmentów płyty). Jeżeli docinana spoina nie zostanie zagruntowana może zdarzyć się, że zaprawa spęka wzdłuż płyty, i będzie miała nieestetyczny wygląd. Pod wyroby marki CEKOL należy używać emulsji CEKOL DL-80. Po wyschnięciu emulsji gruntującej można przystąpić do spionowania.

Służą do tego specjalne masy, takie jak na przykład CEKOL C-40.

CEKOL C-40 przygotowanie

To specjalna masa do beztaśmowego spoinowania płyt kartonowo - gipsowych, która zawiera włókna celulozowe. Zwiększają one elastyczność i wytrzymałość spoiny. Masę przygotowujemy poprzez wsypanie suchej mieszanki do odmierzonej ilości czystej zimnej wody w proporcjach podanych przez producenta. Należy przygotować taką ilość masy, aby udało się ją zużyć w ciągu czasu roboczego danej zaprawy (taka informacja jest podana na opakowaniu).

Masy takie jak CEKOL C-40, wzmocnione włóknami celulozowymi, nie wymagają użycia specjalnych taśm czy siatek. Jeżeli jednak chcemy dodatkowo wzmocnić spoinę możemy oczywiście takie zastosować. Wzmocni to spoinę i poprawi parametry wytrzymałościowe całego systemu. Masę nakładamy w dwóch warstwach za pomocą szpachelki lub pacy. Pierwszą warstwą staramy się dokładnie wypełnić szczelinę. Następnie dokładamy drugą warstwę i wyrównujemy. Jeżeli stosujemy siatkę czy taśmę to zatapiamy ją w świeżo nakładanej masie. Niedopuszczalne jest przyklejenie siatki, a następnie upychanie masy przez jej oczka. Taki sposób nie zapewni prawidłowego wypełnienia spoiny, co może doprowadzić do jej spękania. Po związaniu i wyschnięciu masa nadaje się do szlifowania na gładko. Jeżeli łączenia płyt są już wypełnione i spękały to w pierwszej kolejności należy taką szczelinę oczyścić, odkurzyć i usunąć wszystkie luźne elementy oraz pozostałości po poprzedniej masie do spoinowania. Tak jak wspomniałem wcześniej oryginalne łączenia płyt nie wymagają zagruntowania natomiast jeżeli mamy do czynienia z docinanymi fragmentami płyty to należy je zagruntować emulsją gruntującą. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można przystąpić do spoinowania tak jak to opisałem powyżej.

źródło: www.cekol.pl

Tłumaczenie

Wyszukiwarka

Przy wyborze specjalistycznej farby do malowania np. kuchni lub łazienki kieruję się

informacją pozyskaną z internetu - 42.9%
sugetią sprzedawcy lub doradcy technicznego - 18.4%
rekomendacją znajomych - 11.6%
informacją zawartą na opakowaniu lub reklamówce - 4.8%
własnym doświadczeniem w zakresie - 22.4%

Suma głosów: 147
The voting for this poll has ended on: 26 Cze 2012 - 00:00

Popularne tagi

Galeria

na skróty